SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖZEL YETENEK SINAVLARI BAŞLADI

SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖZEL YETENEK SINAVLARI BAŞLADI
SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖZEL YETENEK SINAVLARI BAŞLADI27.07.2015 15:50
SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖZEL YETENEK SINAVLARI BAŞLADI
Uşak Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 2015-2016 eğitim öğretim yılında özel yetenek sınavı ile Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne, Antrenörlük Eğitimi Bölümüne ve Spor Yöneticiliği Bölümüne öğrenci alıyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, 2012 yılında kurulan Spor Bilimleri Fakültesi’ne, 2015-2016 öğretim yılında, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne 60, Antrenörlük Eğitimi Bölümüne 120 ve Spor Yöneticiliği Bölümüne 70 öğrenci olmak üzere toplam 250 öğrencinin özel yetenek sınavı ile öğrenci alınacağını söyledi.
-Rektör Çelik: “Adayların dışarıdan hiç bir şekilde sınavlara müdahale edilemeyeceğinin farkında olmalarını istiyoruz.”-
Yapılacak özel yetenek sınavı ile ilgili bilgi veren Rektör Çelik eğitim programlarına başvurabilmek için adayların 2015-YGS’ ye girmiş olmalarının zorunlu olduğunu belirterek “ Spor Bilimleri Fakültemize olabilecek tüm bölümleri açtık ve bu bölümlere özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alıyoruz. Başvuru için adayların, liseler, meslek liseleri, öğretmen liseleri ile güzel sanatlar ve spor liselerinin spor alanlarından mezun olan adaylardan mezun oldukları alanlardaki eğitim programlarına başvuracakların 2015-YGS’de puan türüne bakılmaksızın en az Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için 230, Antrenörlük Eğitimi (N.Ö/İ.Ö) Bölümü için 200 puan, Spor Yöneticiliği (N.Ö/İ.Ö) Bölümü için 220, almaları gerekmektedir. Milli sporculardan, mezun oldukları alanlardaki eğitim programlarına başvuracakların 2015-YGS’de puan türüne bakılmaksızın en az 140 puan almış olmaları bunlar dışındaki başvurularda puan türüne bakılmaksızın Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için 230, Spor Yöneticiliği (N.Ö/İ.Ö) Bölümü için 220 puan, Antrenörlük Eğitimi (N.Ö/İ.Ö) Bölümü için 200 puan almaları gerekmektedir. Eğitim programı için, programın özelliğine göre, Giriş Yetenek Sınavı Fakülte Dekanlığınca hazırlanacak, uygulanacak ve sınavın sonuçları toplanarak bir puan halinde ifade edilecektir. Bu puana bundan böyle Özel Yetenek Sınavı Puanı (ÖYSP) denecektir. Özel Yetenek Sınavına giren adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) ÖSYM tarafından ilan edildikten sonra internet adresinden üniversitemizce temin edilecektir. Yerleştirmeye esas olan puanın hesaplanması için üç puan belli ağırlıklarla çarpılarak toplamı alınacaktır. ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP), Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP), (AOBP-SÖZ, AOBP-SAY, AOBP-EA puan türlerinin en yükseği), 2015-YGS Puanı (YGS-P) (YGS puanlarının en büyüğü). Özel Yetenek Sınavı Puanının (ÖYSP) ağırlıklandırmaya girebilmesi için bu puanların standart puanlara çevrilmesi gerekir. ÖYSP’lerin standart puana çevrilmesi için önce ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapması hesaplanacak, daha sonra da her aday için aşağıdaki formül kullanılarak ÖYSP Standart Puanı hesaplanacaktır. Bu durumda her adayın bir ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP) olacaktır. ÖYSP-SP dağılımının ortalaması 50, standart sapması 10’dur.  Yerleştirmeye esas olacak puan (Yerleştirme Puanı=YP) aşağıdaki formüller kullanılarak hesaplanacaktır.
-Aday spor alanından geliyorsa;
YP = (1,17 x ÖYSP-SP) + (0,11 x AOBP) + (0,22 YGS-P) + (0,03 x AOBP)
-Aday diğer alanlardan geliyorsa (Örneğin, lisenin Sosyal Bilimler alanından geliyorsa);
YP = (1,17 x ÖYSP-SP) + (0,11 x AOBP) + (0,22 YGS-P)
2014-ÖSYS’de, YGS/LYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural açık öğretimin kontenjan sınırlaması olan programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programlarına 2014-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır. Adaylar YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır.”dedi.
-Rektör Çelik: “Sınava katılacak öğrenciler rahat olsunlar. Sınavımız doğru, şeffaf ve adil bir şekilde yapılacak. Sınavların uygulaması ve değerlendirmesinin kurallara uygun yapılacağından emin olabilirler.”-
Uşak Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesine başvuran adayların dışarıdan hiç bir şekilde sınavlara müdahale edilemeyeceğinin farkında olmalarını istediklerine dikkat çeken Rektör Çelik açıklamasında şunları aktardı: “Hiçbir şaibeye yer bırakmadan özel yetenek sınavlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu senede başvuru ve sınav şartlarına göre öğrencilerimizi seçeceğiz. Hiçbir kuşkuya, spekülasyona yer vermemek adına sınavı videoya kaydedeceğiz. Ayrıca velilerimiz üniversitemiz spor salonu dışına kurulan led ekranlarda sınavı seyredebilecekler. Sınav sonuçlarına itiraz edildiği takdirde görüntüler izlenebilecektir. Sınava katılacak öğrenciler rahat olsunlar. Sınavımız doğru, şeffaf ve adil bir şekilde yapılacak. Sınavların uygulaması ve değerlendirmesinin kurallara uygun yapılacağından emin olabilirler. Adayların dışarıdan hiç bir şekilde sınavlara müdahale edilemeyeceğinin farkında olmalarını istiyoruz.” dedi.
Uşak Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı Ayrıntılı Bilgi için http://sporbilimleri.usak.edu.tr/


Etiketler: UŞAK ÜNİVERSİTESİ - SPOR BİLİMLERİ - SINAV

Diğer EĞİTİM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
sanalbasin.com üyesidir