UŞAK ÜNİVERSİTESİ PROJELERİNE BİR DESTEK DAHA

UŞAK ÜNİVERSİTESİ PROJELERİNE BİR DESTEK DAHA
UŞAK ÜNİVERSİTESİ PROJELERİNE BİR DESTEK DAHA29.07.2015 19:51
Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Asi’nin TÜBİTAK - Üniversite Sanayi İşbirliği Projesi Destek Almaya Hak Kazandı
Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Asi’nin “Yüksek Performanslı Hibrit Kompozit Profillerin Pultrüzyon Yöntemi ile Üretimi” başlıklı projesi TÜBİTAK 1505 - Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.
-Prof. Dr. Osman Asi: “ Teknolojik gelişmelerin temelinde malzeme alanındaki ilerlemeler ve yeni buluşlar önemli rol oynamaktadır.” 
Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Osman Asi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, genel olarak kompozit malzemenin, fiziksel, kimyasal ve mekaniksel özellikleri farklı iki veya daha fazla malzemenin bir araya gelerek oluşturduğu çok üstün özelliklere sahip malzemeler olduğunu, pultrüzyon yöntemi ile üretilen kompozit profillerin günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak kullanıldığını, ülkemizde ise kullanımının gün geçtikçe yaygınlaşmakta olduğunu belirtti. Kompozit profillerin, özellikle inşaat, otomotiv-taşıma, boru, tank, altyapı, enerji, seracılık, karayolu uygulamaları, elektrik-elektronik sanayi, belediye hizmetleri, savunma sanayi ve havacılık gibi alanlarda çok yaygın bir şekilde kullanıldığını kaydeden Prof. Dr. Osman Asi, ülkemizin sanayi ve ekonomisinin gelişmesindeki en önemli faktör olan üniversite-sanayi işbirliğinin önemini göz önünde tutarak hazırlanan projede farklı oranlarda takviye elemanlarının birlikte kullanımına sahip, kullanım yerine göre modifiye edilmiş matris bileşenli, maliyet - performans ilişkisi en uygun olan yüksek performanslı hibrit kompozit profillerin pultrüzyon yöntemi ile üretiminin yapılacağını, istenilen özelliklere sahip hibrit kompozit profillerin tasarım aşamasında yapılan hibritleştirme ve modifikasyon işlemlerinin, kompozit malzemenin mekaniksel ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerini incelemek maksadıyla deneysel ve sayısal çalışmaların yapılacağını belirtti. Prof. Dr. Osman Asi, dünyada bilginin öneminin ve değerinin giderek artmakta olduğunu, yenilikçilik ve farklılık oluşturmanın en önemli rekabet unsurlarından biri haline geldiğini kaydederek “ Önümüzdeki yıllarda, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler ile bilgiye dayalı üretim ülkelerin büyümesinde temel belirleyici güç olmaya devam edecek. Bu nedenlerle teknolojik gelişmelerin temelinde malzeme alanındaki ilerlemelerin ve yeni buluşların önemli rol oynadığını düşünüyorum. Projemiz yaklaşık 300 bin TL bütçeye sahip. Proje sonucunda ortaya çıkacak olan yüksek performanslı hibrit kompozit profiller yardımıyla rijitliğin ve dayanımın yüksek, yoğunluğunun düşük olması istenilen yapılar daha düşük maliyetlere imal edilebilecek. Proje ortağı olan firmanın rekabetçi gücü ile hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki pazar payları artacak, yüksek dayanımlı ürünlerin yurtdışından ithal edilmesi yerine yerli sermaye ile karşılanabilecek.”dedi.
Prof. Dr. Osman Asi, proje çalışmasının Uşak’ta hizmet veren, Pul-Tech FRP Kompozit Yapı Teknolojileri İmalat Sanayi ve Tic. A.Ş. işletmesi ile birlikte Üniversite - Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında yürütüleceğini, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlileri Önder Yeşil ve  Halil Murat Enginsoy’un bursiyer olarak,  Pul-TECH FRP Kompozit Yapı Teknolojileri İmalat San. ve Tic. A.Ş. işletmesinde görev yapan Teknik Müdür Onur Ecerdir’in ise Müşteri Kuruluş Proje Sorumlusu olarak görev aldığını ve proje süresinin 24 ay olduğunu sözlerine ekledi.
Pul-Tech FRP Kompozit Yapı Teknolojileri İmalat San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Çakın ise bu projenin Uşak’ta üniversite - sanayi işbirliğine güzel bir örnek olduğuna, proje sonucunda katma değeri yüksek olan ürünlerin ortaya çıkacak olmasının hem kendi işletmeleri hem de ülkemizin teknolojik gelişmesine ve ekonomik büyümesine önemli katkılarının olacağını söyledi.
Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, mevcut projenin Uşak Üniversitesi’nin üniversite-sanayi işbirliğine verdiği önemin ve bu konuda göstermiş olduğu gayretlerinin somut bir sonucu olduğuna dikkat çekerek Prof. Dr. Osman Asi ve ekibini tebrik etti. Uşak Üniversitesi’nin proje-yoğun bir üniversite haline geldiğini belirten Rektör Çelik, Prof. Dr. Osman Asi ve ekibinin çalışmaları sonucunda ortaya çıkacak olan ürünün başta Uşak olmak üzere ülke ekonomisine sağlayacağı ekonomik kazanımlara ek olarak bilimsel ve teknolojik yönden ülkemizin gelişmesine ışık tutacağını belirtti.


Etiketler: UŞAK ÜNİVERSİTESİ PROJELERİNE BİR DESTEK DAHA

Diğer EĞİTİM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
sanalbasin.com üyesidir