Mutlu aile için 4S formülü: Samimiyet, sabır, sevgi ve saygı

Mutlu aile için 4S formülü: Samimiyet, sabır, sevgi ve saygı
Mutlu aile için 4S formülü: Samimiyet, sabır, sevgi ve saygı22.04.2014 09:11
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, mutlu aileler için `4S` formülü bulunduğunu ve bunların samimiyet, sabır, sevgi ve saygı olduğunu söyledi.

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde konuşan Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, ``Müminler birbirlerine karşı asla niyet okuyucu olmamalı, zihnindeki zannı okumaya kalkmamalı, itibarsızlaştırmaya kalkışmamalı, tecessüse düşmemeli, aleyhinde konuşmamalı, gıybet etmemeli.” dedi.

İnsanlara karşı yanlış beyandan ve yüksek seviyedeki iltifatlardan uzak durulması gerektiğine işaret eden Yılmaz, “İnsanın özünde söylediğiyle dilindeki arasında bir uyum, ahenk olmalı, çünkü samimiyet güven ortamı doğurur. Samimiyetin yok olması, güvenin yok olması demektir. Güven kaybolunca sevgi ve saygı da kaybolur.`` ifadelerini kullandı.

Mutlu aileler için `4S` formülü bulunduğunu kaydeden Yılmaz; eşler arasındaki mutluluğun temel ögesi olan bu 4S`nin samimiyet, sabır, sevgi ve saygı olduğunu ifade etti. Prof. Yılmaz, bunların hepsinin başının samimiyet olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, ``Eşler birbirlerine karşı yapmacık tavırlardan, sahte beyanlardan, maske takarak, olduğundan fazla görünme şeklindeki sevdalardan özellikle ilk zamanlarda uzak durmalı, olduğu gibi görülmeyi, göründüğü gibi olmayı hem eşler, hem arkadaşlar, hem de mümin kardeşler birbirleri için olmazsa olmaz gibi görmeli ki işte o zaman o toplumda güven oluşur.” diye konuştu.

Etiketler: Mutlu - aile -için - 4S - formülü: - Samimiyet - sabır - sevgi ve saygı

Diğer KADIN AİLE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
sanalbasin.com üyesidir