BİRLEŞMEK ZORUNDAYIZ…

BİRLEŞMEK ZORUNDAYIZ…
Çağdaş dünyada,  sivil toplum kuruluşları demokratik karar mekanizmalarında aktif yer almak için çaba gösterirken Türkiye’deki biz sivil toplum kuruluşlarının böyle bir derdimiz olmadığını görüyoruz. Türkiye de Sivil Toplum Kuruluşları tüm dünyanın aksine hükümet tarafından da kurulduğunu görmekteyiz.  Devletin  kurmuş olduğu yönetimine müdahil olduğu Derneğe sivil demek zor.
Ülkede STK’lar karar mekanizmalarında  yoklar. Olmamaları için de bütün şartlar zorlanıyor. Bu yüzden etkili olamıyorlar\" Türkiye\`de karar mekanizmalarında sivil toplum kuruluşlarının daha fazla yer alması gerekmektedir. \"Türkiye\`de 100 bine yakın sivil toplum kuruluşu var ancak bir kısmını devlet kurmuş, bir kısmı da tabela kuruluşu. Devlette sivil toplum örgütlerini kontrol altında tutma mantığı var. Derneklerin faaliyetlerinde en büyük kaynakları Projelerdir. Ancak Siyasi destek olmayan hiçbir proje kabul edilmemektedir. Bu sebeple iyi niyetli dernekler işlevsiz hale getirilmek istenmektedir. Bir kuruluşun sivil toplum kuruluşu sayılması için, öncelikle devletle bir ilişkisi olmaması, yöneticilerini devletin atamaması, gerekmektedir.
\"Devlette sivil toplum örgütlerini kontrol altında tutma mantığı var. Bunun en güzel örneği Bülent Ecevit\`in Başbakanlığı\`nda kurulan \`Sivil Toplum Örgütlerini Geliştirme Kurulu\`. Bu kurul gizli bir genelgeyle kuruldu ve sivil toplumu kontrol altına alma amacı taşıyordu.  Türkiye\`de hâlâ sorunları yaşayan insanların değil, o sorun hakkında bilinç sahibi olan insanların sivil kuruluşlarda bir araya gelmektedir.
Nükleer Santraline  orada yaşayanlar değil de bunun yaratacağı tehlike ve çevre sorunlarının farkında olan dışardan insanlar karşı çıkıyor. Türkiye\`de binlerce insan işkence görüyor ama çok az kişi İnsan Hakları örgütlerine üye oluyor.
Örgütler birbiriyle kavgalı Türkiye\`de yerleşik \"düşman\" psikolojisinin sivil toplum kuruluşları arasında da yaşanmaktadır.\"Örgütler birbirleriyle iletişim kuramıyorlar. Kurmaya kalkıştıklarında da kavga ediyorlar. Bu en bariz engelli ve kadın örgütlerinde görülmektedir.
Sivil Toplum Kuruluşları Platform gibi  birliktelikler kurarak kapasitelerini geliştirmek iletişimlerini artırmak zorundadırlar.

Veli TİRYAKİ
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5594