DEPREM UNUTULDUĞUNDA GELİR

Marmara depremi ülkemizde duyarlılık ve bilinç oluşumu açısından bir milat olmuştu.
Marmara depremi ülkemizde duyarlılık ve bilinç oluşumu açısından bir milat olmuştu. Ülkemizde bir şeyler değişmeye başladı. Yasalar çıkarıldı. Toplum depreme hazırlanmaya çalışıldı. Ama hep İstanbul da deprem bekleniyordu. Ama depremin zamanını nasıl bilemiyorsak yerini de bilemiyoruz.

Tam unuttuğumuzda deprem gerçeğini görmemezden geldiğimiz anda o bize deprem gerçeğini acı bir tabloyla hatırlattı. Hep gece geliyordu. Bu sefer gündüz vakti geldi. 7.2lik Van depremi bölgeyi yıktı geçti. Peki dünyada depremler deprem olarak algılanırken neden ülkemizde afete dönüşüyor.?.

Biz Depreme hazırlanıyoruz. Eğitimli tam donanımlı AKDF Ekibimiz 43 kişiyle Van Ercişte arama Kurtarma çalışmalarını yürütmektedir.

Ülkemizin deprem ülkesi,olduğu gerçeğiyle depreme hazırlanarak depremle yaşamayı öğrenmek zorundayız.

Topraklarımızın %90`ı birinci derecede deprem kuşağı üzerindedir. Bu güzel topraklarda yüzlerce senedir yıkıcı depremler oldu. Olmaya da devam edecek.

Bizlere düşen, deprem ve diğer afetlerin olmaya devam edeceği gerçeğini kabul etmek ve hazırlanmaktır. Hazır olmaktır.

 

Altın Saatler:

Depremden sonraki ilk saatler çok önemlidir. “Altın saatler” olarak tanımlanan bu ilk saatlerde en önemli konular şöyledir:

i) Güvenlik

ii) İletişim, haberleşme

iii) Barınma

iv) Arama-kurtarma

v) İlkyardım - acil yardım

vi) Beslenme

 

DEPREM & Kişisel Eylem Planı-KEP - İster evde, işyerinde, okulda olun, ister yolda ya da aracınızın içinde bulunun, yaşadığınız ve bulunduğunuz ortamlarda deprem anında ne yapacağınızı, nereye saklanıp, nereye kaçacağınızı önceden düşünün.

- Eğer eviniz ve evinizin bulunduğu zemin sağlamsa, o zaman evde kalabilirsiniz; ancak başınızı, yüzünüzü korumalısınız.

- Eviniz ve zemin sağlam değilse, binanın kuvvetli bir depremde yıkılma olasılığı varsa, ya binayı terk etmek ya da bina içinde çamaşır makinesi, çelik kasa, mutfak tezgahı gibi dayanıklı eşyaların önüne sığınmak sizi kurtarabilir.

-Herkesin kendi eylem planını hazırlaması ve bunu da belli aralıklarda uygulaması gereklidir.

 

İLKYARDIM:Deprem sonrası profesyonel yardım gelene kadar geçen zaman, insan yaşamı için çok önemlidir. “Altın saatler” denilen bu zaman diliminde temel ilkyardım uygulamaları çok önemlidir ve ilkyardım bilenler kendi yakınlarına yardımcı olabilecektir.

İlkyardımla ilgili olarak, deprem sonrasında iki temel konu çok daha fazla önem kazanmaktadır:

 

Deprem çantası

Birkaç günlük seyahate çıkarken yanımıza alacağımız eşyalar nelerse deprem çantasında bulunması gereken malzemeler de bunlardır. Bu liste kendi kişisel gereksinimlerinize göre uzayabilir. Bu çantayı kolay ulaşabileceğiniz ve hemen hergün görebileceğiniz bir yerde tutmanız gerekmektedir.

- Kullandığınız ilaçların birkaç günlük yedeği,

- Gözlüğünüz,

- Kredi kartı,

- Kişisel temizlik malzemeleri,

- Yedek pilleriyle transistörlü radyo,

- Düdük,

- Yedek pilleriyle ışık kaynağı,

- Yedek ayakkabı,

- Bir miktar para,

- Çok amaçlı çakı,

- Kalem – kağıt,

- Önemli telefon numaralarının bulunduğu, iletişime geçilecek yakınların bilgilerini içeren, önemli evraklarınızın fotokopilerini (ruhsat, ehliyet, nüfus cüzdanı, tapu) içeren bir su geçirmez dosya.

- Hava koşullarına göre yanınıza alacağınız yedek giysiler.

 

Veli TİRYAKİ

AKDF Genel Bşk.Yrd.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3290